Informace

Šperky Swarovski značí luxus, dokonalý lesk a brus krystalů, které společnost Swarovski vyrábí již více než 100 let patentovanou metodou. Název Swarovski označuje obecně šperky s krystaly Swarovski, které ale musíme dělit takto:

 

SWAROVSKI - šperk, který celý je přímo z dílny společnosti Swarovski. Je označen symbolem bílo šedé labutě.

                         Tyto šperky patří do té nejvyšší cenové kategorie a prodávají se pouze v prodejnách Swarovski  

                         a u schválených prodejců.

 

SWAROVSKI ELELMENTS - takto označené šperky, mají křišťály z dílny Swarovski. Ostatní části šperků,       

                                               pocházejí od jiných návrhářů/výrobců. Různí výrobci šperků, nakupují od 

                                               společnosti Swarovski samotné krystaly a ty osazují do komponentů. Tím vznikne                                                 šperk se SWAROVSKI ELEMENTS (MADE WHIT SWAROVSKI ELEMENTS)

Historie Swarovski

Společnost Swarovski  byla založena v roce 1895 rakouským brusičem českého původu Danielem Swarovski, který se narodil nedaleko Jablonce nad Nisou v Jiřetíně pod Bukovou 24. 10. 1862.

Už v jeho mládí u něj byly patrné umělecké sklony. Proto není divu, že se Daniel Swarovski vyučil uměleckým pasířem (uměleckým sklářem). Později odešel na zkušenou do Paříže a Vídně, kde se setkal na Velké technické výstavě s Františkem Křižíkem, inspirován elektrickou energií, sestrojil svůj první brusičský stroj na broušení šatonů, poháněný elektrickou energií, který si nechal v roce 1892 patentovat. Toto byl prvopočátek společnosti Swarovski.

Jelikož na řece Kamenici , kde měl Daniel Swarovski vybudovanou malou vodní elektrárnu, nebyl dost vydatný průtok a během roku kolísal, nemohla vodní elektrárna uspokojit stále rostoucí výrobu. O bižuterii Swarovski byl stále větší zájem, proto se Swarovski přesouvá do Rakouska, kde si nejdříve pronajímá bývalé továrny ve Wattens. Vybuduje vlastní vodní elektrárnu na horské řece Inn, která je schopná vyrobit dostatek elektrické energie.

Daniel Swarovski zakládá v roce 1895 vlastní podnik na výrobu šperků a bižuterie. Vyváží do Německa, USA, Velké Británie, daří se mu hlavně díky šatonům, které v té době neměli na světě konkurenci.

V roce 1900 kupuje dosud pronajaté bývalé továrny a usiluje o vybudování vlastní sklárny. Surový skleněný materiál dováží do té doby z Jablonecka. V této době, pracovalo pro Swarovskiho již 100 zaměstnanců.

O pár let později v roce 1907 vystavěla firma novou moderní továrnu, kde před 1. světovou válkou pracovalo 800 lidí.

V roce 1913 vyrobí vlastní broušené sklo z křišťálového skla porovnatelné s Českou výrobou a podnik se tak stane soběstačným.

Po vyhlášení všeobecné mobilizace byla zastavena výroba. Během války, pracovalo v podniku pro potřeby       armády pouze několik lidí, na konci války to již bylo 600 lidí. Konec války přinesl finanční potíže, Jablonec nad Nisou se ocitl v jiném státě, což obchody komplikovalo.

Mezi světovými válkami se Daniel Swarovski stáhl z aktivního vedení firmy.

Daniel Swarovski zemřel 23. 1. 1956 v 94 letech.

Podnik založený Danielem Swarovski nadále prosperuje ve Wattens v Rakousku a v součastnosti je největším výrobcem bižuterních kamenů na světě.